Cesur Sahneleriyle Gündem Olan Şahmaran Dizisi Hakkında Yapılan Suç Duyurusu Gündem Oldu!

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in başrollerini paylaştığı Şahmaran dizisi yayınlandığı günden bu yana sosyal medyanın gündeminde yer alıyor. Netflix’in en çok konuşulan yapımlarından biri olan Şahmaran dizisi hakkında ortaya atılan bir iddia dikkat çekti. Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisinde kendisine ait eserde yer alan karakterlerin ve ana temanın kullanıldığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Netflix’in en dikkat çeken yapımlarından biri olan Şahmaran dizisi 20 Ocak’ta izleyici karşısına çıktı. Başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı fantastik yapım kısa sürede ilgi gördü.

Yılanların başı anlamına gelen Şahmaran efsanesinin gizem dolu hikayesinin anlatıldığı yapım hem hikayesi hem de oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekti.

8 bölümlük ilk sezonuyla seyircisiyle buluşan Şahmaran dizisinin seveni kadar sevmeyeni de oldu. Tartışma yaratan cesur sahnelerle gündeme bomba gibi düşen yapım hakkında yeni bir iddia sosyal medyayı çalkaladı.

Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, yazar Yonca Sencar fantastik yapım Şahmaran dizisinin hikayesinin kendi kitabından alındığını iddia ett.

Sencar, Serenay Sarıkaya ile Burak Deniz’i buluşturan “Şahmaran” dizisinin hikâyesinin 2016 yılında yazdığı 239 sayfalık “Şahmeran İntikam” kitabından alındığını iddia etti. Sencar, avukatı Naim Karakaya aracılığıyla senarist Pınar Bulut, yapımcı Tims&B Stüdyo Film ve Organizasyon Sanayi Ticaret A.Ş. yetkilileri ve yayıncı Netflix yetkilileri aleyhinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu ihlal suçlamasıyla suç duyurusunda  bulunduklarını açıkladı.

Twilight film seriyle olan benzerliği tartışılan Şahmaran dizisinin, 2016 yılında yazdığı 239 sayfalık “Şahmeran İntikam” kitabından alıntılandığını ileri süren Sencar konuyu mahkemeye taşıdı.

Yazar Yonca Sencar gündeme bomba gibi düşen konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“2015’te yazarak 2016 yılında piyasaya sürdüğüm Şahmeran İntikam kitabımı iznim olmaksızın işlenerek Netflix’te yayınlanan Şahmaran isimli diziye uyarlandığını gördüm. İlk olarak dizinin fragmanını izlediğimde eserimde yarattığım ve kurgulamış olduğum fantastik yılan adam ve Kızıl Cadı karakterleri dikkatimi çekti. Konuyla ilgili yapımcı ve yayıncı kuruma ivedilikle bu tecavüzün sonlandırılmaları gerektiğini belirtmeme rağmen dizinin başka bir kitaptan uyarlandığı geri dönüşünü aldım.

Bunun üzerine tarafıma yapımcı ve yayıncı şirket tarafından belirtilen Emine Buzkan’ın 2010’da çıkartmış olduğu ‘Şah-ı Mar’ isimli kitabın ilk baskısını bulup inceledim. Bu kitapla dizinin arasındaki benzerlikler sadece karakter isimleri ve Mar ırkı noktasında olduğunu gördüm. Bu noktada karakterler ve karakterlerin arka planında dizinin omurgasını oluşturan karakterlerin özellikleri işlenerek benim eserimden alıntılandığı anlaşılmaktadır.”

”Emine Buzkan’ın kitabında 17 yaşlarında ergen bir karakter olan Şahsu’nun yalnızca Maran karakteriyle arasındaki çocukça bir aşk anlatılmaktadır. Bunun haricinde kitapta fantastik öğelerin kısıtlı olduğu ve hatta Mar ırkı haricinde hiçbir fantastik öğe bulunmadığı göze çarpmaktadır.”

”Benim eser sahipliğimden kaynaklı tüm maddi manevi kişilik haklarım tecavüze uğramıştır.”

”Bu haliyle dizide bulunan karakterlerin birçoğunun benim eserimdeki karakterler üzerine oturtulduğu, sahnelendiği, ana temanın ve birçok fantastik öğenin benim eserimden intihal edildiği açıkça şekilde anlaşılmaktadır. Benim eser sahipliğimden kaynaklı tüm maddi manevi kişilik haklarım tecavüze uğramıştır. Bu sebeple tüm yasal haklarımı kullanacağımı kamuoyuna duyururum.”

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yorumlarda buluşalım…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*