İsrail ordusu Batı Şeria’da 3 Filistinliyi öldürdü

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus şehrinde baskın yaptıkları bir evde 3 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin Nablus’un Eski Şehir bölgesinde bir eve düzenlediği baskının ardından 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, görgü tanıkları da İsrail güçlerinin Eski Şehir’de bir evi kuşatma altına aldığını, patlama ve silah sesleri duyulduğunu söyledi. Askerlerin geri çekilmesinin ardından sağlık ekiplerinin eve ulaştığı ifade edildi.

‘EBU AKİLE’NİN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN RAPOR PAYLAŞILSIN’

Öte yandan, ABD’li Demokrat Senatör Chris Van Hollen, İsrail askerlerince geçen yıl öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin ölümüne ilişkin hazırlanan raporun “değiştirilmeden ve eksiksiz bir şekilde” paylaşılmasını istedi. Van Hollen, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a hitaben kaleme aldığı dilekçede, İsrail askerlerince Mayıs 2022’de öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin ölümüne ilişkin hazırlanan raporun paylaşılmasını talep etti.

Van Hollen, söz konusu rapor yayımlanmadan önce ABD yönetiminin içeriğinde bazı değişiklikler yapmayı planladığına dair bilgi edindiklerini belirterek, “Yönetim her ne kadar önerdiği değişikliklerin ‘teknik’ olduğunu belirtse de raporu herhangi bir şekilde değiştirmeye yönelik herhangi bir eylem, sürecin bütünlüğünü ihlal edecektir” ifadesine yer verdi.

‘KİMSE SORUMLU TUTULMADI’

ABD Başkanı Joe Biden’ın hafta sonu düzenlenen Beyaz Saray Muhabirleri gala yemeğinde yurt dışında haksız yere alıkonulan Amerikalı gazetecileri eve getirme kararlılığından bahsettiğini hatırlatan Van Hollen, şunları kaydetti: “Ebu Akile Hanım’ın ölümünün birinci yıl dönümüne yaklaşırken, hiç kimse sorumlu tutulmadı ve hiçbir bağımsız, resmi soruşturma tamamlanmadı.” diyen Von Hallen, Blinken’dan Dışişleri Bakanlığı İsrail ve Filistin’den Sorumlu Güvenlik Koordinatörünün hazırladığı “eksiksiz ve değişiklik yapılmamış” raporun kendisi ve diğer ilgili Kongre üyeleriyle paylaşılması için acilen yetki vermesini istedi.

Ne olmuştu?

El Cezire televizyonu için çalışan Filistinli kadın gazeteci Şirin Ebu Akile, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine İsrail ordusunun mayıs ayında düzenlediği baskın sırasında İsrail askerlerince vurularak öldürülmüştü. İsrail ordusu, yaptığı soruşturma neticesinde “Ebu Akile’yi öldüren kurşunun kimin silahından çıktığının tespit edilemeyeceğini” savunmuştu.

Gazeteci Ebu Akile’nin görev başında ve üzerinde “PRESS” (Basın) yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi ABD Kongresindeki Demokratların tepkisini çekmiş, milletvekilleri Biden yönetimine İsrail’den hesap sorulması yönünde baskı yapmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Amerikan vatandaşı Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili kasım ayında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir