Kırmızı Bülten Nedir, Mavi Bülten Nedir? Interpol Renk Bültenleri Ne Anlama Geliyor?

En büyük uluslararası polis teşkilatı olan Interpol, suçluların yakalanması, tutuklanması ve iade edilmesine kader tüm işlemleri yürüten bir uluslararası organizasyondur. Interpol’e üye sayısı 190’dır.

Interpol, bir suçlu hakkında adli makamlar tarafından verilen yakalama kararını ‘kırmızı bülten’ ile diğer üye ülkelere bildiriyor. Peki Interpol’ün renk bültenleri ne anlama geliyor?

INTERPOL RENK BÜLTENLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

Kırmızı Bülten: Bir tutuklunun ya da tutuklama emri çıkartılan kimsenin görüldüğü yerde tutuklanıp, iade edilmesini belirten bültendir. Tutuklunun ya da bir ülke tarafından tutuklama emri çıkartılmış kişinin yakalandığı ülkenin kanunlarına göre suçlu sayılması halinde iadesi mümkündür, aksi halde sadece takibe alınır.​​​​​​​

Mavi Bülten: Şahısların kimliklerinin tespit edilmesi ve suç faaliyetlerine ilişkin yardımcı bilgilerin toplanması amacıyla düzenlenen bültendir.

Yeşil Bülten: Uluslararası şüpheli veya suçlular hakkında uyarı ve bilgi almaya yönelik yayınlanan bültenlerdir.

Sarı Bülten: Kayıp şahıslar için yayınlanan bültenlerdir.

​​​​​​​

Siyah Bülten: Kimliği saptanamayan cesetler için bilgi almak adına yayınlanan bültenlerdir. Özellikle, yüz derisi, dövme ya da yara izi soyulmuş ya da yanmış, biyometrik ölçüleri (boy ya da kilo değerleri son 6 ay içinde değişmiş olabilecek durumdaki) cesetler için ya da ceset grupları için çıkarılan bültenlerdir.

Turuncu Bülten: Güvenliği tehdit eden gizli silahlar, bomba paketleri ve diğer tehlikeli malzemelerden oluşan potansiyel tehditler hakkında polis ve diğer uluslararası organizasyonları uyarmak için çıkarılan bültenlerdir.

Mor Bülten: Suçlular tarafından kullanılan prosedürler, mekanlar, aletler, cisimler ve saklanma yerlerini bildirmek için kullanılan bültenlerdir.

Interpol-Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Özel Bülten: Interpol üyelerini bir bireyin veya tüzelliğin Birleşmiş Milletler yaptırımlarına maruz kaldığını bildirmek için yayınlanan bültenlerdir.

​​​​​​​

​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir