Deprem uzmanı profesör bu kez çok net konuştu: İlkbahar gelmeden deprem göreceğiz

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Açıklamaları:

2011 Van depreminde gerginliğin Hatay’a doğru kaydı diye belirten Ercan, bu gerginliğin Bitlis kenet kuşağının devamı Hakkari’ye doğru gittiğini söyledi.

Hakkari’deki fay uzun bir süredir suskun olduğunu ve burada bir deprem boşluğu olduğunu belirten Ercan, bu bölgede 7 civarında bir deprem beklendiğini söyledi.

Her 4 büyüklüğündeki depremin ardından bir büyük deprem beklemenin yanlış olduğunu ancak jeofizik anlamında “Ben geliyorum” dediğini söyleyen Ercan, ilkbahara gelmeden bir deprem görebileceğimizi söyledi.

Bunun ana kaynağının Afrika kıtasının Anadolu’yu güneyden itme hızının artmış olması olduğunu belirten Ercan, bu kaktırmalarda kırılma dirençlerini etkileyeceğini ve depremi yaratacağını söyledi.

İstanbul’da ise böyle bir olasılık olmadığını belirten Ercan, 2023’a kadar deprem beklentilerine katılmadığını söyledi.

Ercan’ın Açıklamalarına İlişkin Değerlendirmeler

Ercan’ın açıklamaları, Anadolu’daki deprem riskinin arttığına dair endişeleri tetikledi. Ercan, özellikle Hakkari bölgesinde 7 büyüklüğünde bir deprem beklediğini belirtti. Bu, bölgede yaşayanlar için ciddi bir risk oluşturuyor.

Ercan, İstanbul için ise 2023’a kadar deprem beklentilerine katılmadığını söyledi. Ancak, İstanbul’un deprem riski altında olduğu ve hazırlıklı olunması gerektiği unutulmamalı.

Anadolu’daki deprem riskini azaltmak için, gerekli önlemlerin alınması ve halkın depreme karşı bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir