Günde 300’den haftada 10’a düştü

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından ülke genelinde bina dayanıklılık testi başvurularında artış yaşandı.

Depremden sonra 3 ay içinde İstanbul Teknik Üniversitesi’ne 4 bin başvuru yapıldı. Ancak böyle devam etmedi. Geçen yıl Haziran ayından sonra başvurular düşüşe geçti.

Geçen yıl ortalama günde 300 başvuru yapılırken, 2024 itibarıyla başvurular 1 hafta içinde 10’a kadar düştü. 13 Mart’ta ise sadece bir başvuru gerçekleşti.

İTÜ Yapı Malzemeleri Laboratuvarı Sorumlusu İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Hasan Yıldırım, başvuruların düşüş nedenini anlatarak, son durumu hakkında bilgi verdi.

APARTMANDAKİ BİRKAÇ KİŞİ YÜZÜNDEN

Prof. Dr. Yıldırım, bu durumun birkaç nedeni olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

– Bu depremden önce 1999 depreminde de bina dayanıklılığı konusunda inanılmaz başvurular oldu. Bu deprem ile günde 300’e yakın başvurunun yapıldığı dönemler oldu ama şu an başvurular ayda 40’a kadar, haftada 10 civarında düştü.

– İnsanlar başvuru yapmak istiyorlar ancak apartmanda birkaç kişi istemediği zaman başvuruları engelleniyor. Ya da başvurdukları zaman, binanın kötü çıkması durumunda ne yapacaklarını düşünüyorlar.

(İTÜ Yapı Malzemeleri Laboratuvarı Sorumlusu İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Hasan Yıldırım)

BELEDİYE VE DEVLETLE HAREKET EDİLMELİ

– Binanın güçlendirilmesi gerekirse, yenilenmesi gerekirse bunun nasıl yapılacağı gibi endişeleri de var. Bazıları da deprem acısını yaşamadığı için biraz kayıtsız davranabiliyor. Ülkemizde deprem olduğunda harekete geçiyoruz.

– Fiyatlar döner sermaye, piyasaya göre yüksek olabilir ancak üniversite olarak elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Durumu kötü olanlara da aşırı derecede yardımcı oluyoruz. Ne yaparsak yapalım, belediyeler ve devlet birlikteliği ile hareket edilirse iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir